Dışişleri Bakanlığı: Hannover Başkonsolosluğu’na saldırı düzenlendi

Dışişleri Bakanlığı, Almanya’nın Hannover kentindeki Türkiye Başkonsolosluğu’nda dün gece yaşananlara ilişkin olarak, “PKK Terör Örgütü Destekçilerinin Hannover Başkonsolosluğumuza Yönelik Saldırısı Hk.” başlıklı yazılı bir açıklama yaptı. Bakanlığın resmi internet sitesinden yayınlanan açıklamada, “26 Mart gecesi PKK terör örgütü destekçileri tarafından Hannover Başkonsolosluğumuzun giriş kapısına bir saldırı düzenlenmiştir. Olayda can kaybı veya yaralanma yaşanmamıştır” denildi.

‘BEKLENTİMİZ BİR AN ÖNCE ADALET ÖNÜNE GETİRİLMELERİ’

Açıklamada, ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Saldırının ardından, Alman yetkililerle temas edilerek vatandaşlarımızın ve diplomatik misyonlarımızın güvenliğinden Alman makamlarının sorumlu olduğu hatırlatılmış, Avrupa’daki Türk toplumunu tahrik amaçlı eylemlere müsaade etmemeleri gerektiği aktarılmıştır. Köşeye sıkışmış olan terör örgütü PKK’nın Avrupa’daki Türk toplumunu huzursuz etmeye dönük eylemlerinin arttığı görülmektedir. Vatandaşlarımızın sağduyusu sayesinde bu provokasyonlar daha büyük olaylara dönüşmemiştir.

İlgili ülkelerden beklentimiz, terör örgütü destekçilerinin eylemlerine izin verilmemesi ve saldırganların bir an önce adalet önüne getirilmesidir.”

AA’nın olaya ilişkin haberinde, dün gece Hannover’de ‘PKK yandaşı’ olduğu iddia edilen 12 kişinin Türkiye Başkonsolosluğu’na saldırı düzenlediği, ‘PKK’ya destek yürüyüşü’ sonrası grubun konsolosluk binasının camlarını sert cisimlerle kırmaya çalıştığı aktarılmıştı. Şüphelilerin ana giriş bölümündeki camı çatlattıktan sonra hızlıca kaçtığı belirtilmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x