Kahramanmaraş depreminde 75 kişiye mezar olmuştu… Ebrar Sitesi’nde yakınlarını kaybeden aileler: ‘Müteahhitsiz binaya nasıl ruhsat verildi?’

Kahramanmaraş 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşması görülen ve 7 sanık hakkında “Bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçlamasından açılan davada 4 sanık savunma yaptı.

Sanıklar kendilerine atfedilen suçlamaları reddederken, sanık Tevfik Tepebaşı’nın “Madem bina 4 kat aşağıya çöktü, bina görevlisinin zemin katta yaşayan bir kızı nasıl sağ çıktı” sözleri tepki çekti.

Yaklaşık beş saat süren duruşma sonrası ara karar açıklandı. Müşteki vekillerinin sanıklara ilişkin tutuklama talepleri reddedildi. Müştekilerin dosyaya katılma talepleri kabul edildi. Onikişubat Belediye Başkanlığı’ndan zemin etüt raporu talep edildi, Kahramanmaraş Çevre Şehircilik ve İklim değişikliği İl müdürlüğünden de binaya dair yapı kayıt belgesi başvurusu olup olmadığının araştırılması ve belge örneklerinin gönderilmesi istendi.

“ADALETE İNANCINI SORGULATIYOR”

Duruşma sonrası Cumhuriyet’e konuşan kayıp yakını avukatı Mustafa Mert Doğan, öncelikle ilk duruşmanın bu kadar geç başlamasının, kayıp yakınlarının adalet anlayışında şüphe yarattığına dikkat çekti.

“Tutuklama talebimizin reddedilmesinin dayanıksız bir karar olduğunu düşünüyorum” diyen Av. Doğan, “Çünkü mahkeme herhangi bir somut gerekçeye dayanmadan bu kararı verdi. Bizler mevcut sanıkların tutuklu yargılanmasını ve yargılamanın olası kast suçlaması ile yürütülmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Binada ailesini kaybeden Fatma Irmak ise şunları söyledi:

“NASIL RUHSAT VERİLDİ?”

“Sadece bizim binada değil, sitenin birçok bloğunda müteahhit hanesi boş. Müteahhiti olmayan binalara belediyeden nasıl ruhsat verildi? Depremin üzerinden 1 yıl 2 ay geçti. Ebrar Sitesi’nde en az 1400 kişi ölmesine rağmen hâlâ sorumlu olan müteahhitlerin davada sorumlu kabul edilmesi için mücadele veriyoruz. Dosyamızda hiçbir tutuklu yok. Bu nasıl adalet?”

DURUŞMA ÖNCESİ BASIN AÇIKLAMASI

Ebrar Sitesi’nde yakınlarını kaybeden aileler, duruşma öncesi basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında “Ebrar Sitesinin bazı bloklarında zemin etüdü raporu bulunmadan statik proje nasıl yapılabilir? Bu projeye nasıl ruhsat verilebilir? Mevcut bloğun bilirkişi raporu değerlendirilmesinde, ondan sonra yapılan komşu parseldeki binanın zemine göre değerlendirilerek nasıl bir neticeye varılabilir? Sitenin bazı bloklarında bazı kamu kurum ve çalışanları asli kusurlu olmasına rağmen gelinen aşamada sorumlu kamu görevlisi ile ilgili verilen soruşturma izni neden yok? Tüm sorumlular yargılanmadığında ve hak ettikleri cezaları almadıklarında toplu ölümler bu ülkenin kaderi olmaya devam edecektir. Bu nedenle Ebrar Sitesi davalarının caydırıcı cezalar ile sonuçlanmasını sağlayarak emsal olmasını istiyoruz” ifadeleri yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x